سئو چیست ؟

سئو چیست؟

سئو به معنای بهینه سازی موتور جست و جو است. در واقع عملیاتی برای کمک به بهبود و تاثیر مثبت بر رویت و ارتباط وب سایت و مطالب آن است.

هدف از سئو بالا بردن و ارتقا رتبه بندی سایت، در نتیجه ی جست و جوی طبیعی و بازدید بیشتر از آن سایت می باشد.

سئو مجموعه ای از روش ها و متد ها برای تغییر استراتژیک وب سایت است و به علم زیاد، دانش، پژوهش و صبر نیاز دارد. به همین دلیل، مانند تمامی حرفه ها، افرادی متخصص تحت عنوان سئو کار، در این حوزه فعالیت دارند.

تاریخچه ی سئو و بهینه سازی، به اوایل دهه 1990 باز می گردد. به عبارت دیگر اولین موتور های جست و جو در آن زمان ساخته شده و استفاده گردید.

برای مثال: Yahoo و Infoseek

الفبای سئو

سئو در گذشته

ترتیب سئو اولیه بر اساس حروف الفبای انگلیسی بود اما با گذشت زمان و پیشرفت و رشد مداوم اینترنت، رفته رفته الگوریتم های پیچیده تری برای سئو و بهینه سازی، طراحی شد. و به دنبال توسعه رتبه بندی، مهندسین سئو به روش ها و ابزار های بیشتری برای بالا بردن رتبه، فکر و برای رسیدن به آن تلاش کردند.

موفقیت در سئو

موفقیت در سئو سایت

موفقیت و محبوبیت موتور های جست و جو، به میزان توانایی آن ها در تولید هرچه بهتر نتایج مرتبط با جست و جو و نتایج آن بستگی دارد. بنابراین موتور های جست و جو با پیچیده تر کردن الگوریتم رتبه بندی به این نیاز پاسخ دادند.
در دنیای امروزی و عصر تکنولوژی، کمتر افرادی هستند که برای تهیه کالا و خدمات مورد نیاز خود، از ابزار قدیمی مانند کتاب، روزنامه، دفترچه تلفن و تبلیغات تلویزیون استفاده کنند؛ در عوض با استفاده از موبایل های هوشمند، کامپیوتر ها، تبلت و سایر وسایل و از طریق مراجعه به وب سایت ها، کالا و خدمات مورد نظر خود را پیدا کرده و انتخاب می کنند.
در مواجهه با این تغییر روش متقاضیان و مشتریان، کسب و کارها باید بنا بر نوع فعالیت خود و لزوم استفاده از وب سایت ، برای معرفی خود و پیشرفت در این فضا و به جهت دیده شدن و جلب اعتماد تلاش کنند. و سئو در این امر کمک شایانی به افراد می کند و با موفقیت در بازار های انلاین ارتباط زیادی دارد.

فواید سئو

بررسی برخی از فواید سئو سایت و درک راحتر سئو

افزایش بازدید سایت

یکی از مزایای اصلی سئو، بالا بردن بازدید و افزایش ترافیک وب سایت می باشد. اگر عملیات سئو برای یک سایت به خوبی صورت پذیرد، آن وب سایت می تواند رتبه ی بالایی در لیست های موتور های جست و جو به دست آورد.

افزایش قابلیت استفاده

در توضیح این ویژگی باید گفت که سئو چست و جو گرها را در وب سایت ها به حرکت وا می دارد. این عمل باعث می شود وب سایت به صورت بهینه تر در اختیار افراد قرار بگیرد و باز هم موجب افزایش ترافیک می شود.

برگشت سرمایه

سئو سایت یک استراتژی برای بالا بردن سرمایه است. بدین صورت که با بالا رفتن رتبه و در معرض دید قرار گرفتن سایت، احتمال خرید کاربرانی که به دنبال دسترسی به کالا و خدمات به صورت انلاین هستند، بالا تر می رود و سود بیشتری به دنبال دارد.

کمک به برند

رتبه اول ، دسترسی به موقعیت های چشم گیری را به دنبال دارد . به عبارتی، قرار گرفتن در رتبه های بالای موتور های جست و جوگر، نوعی اعتبار بخشی به سایت و کسب و کار مربوطه را به دنبال دارد که مانند شناسنامه ای برای سایت می باشد.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

تا کنون راهکار های مختلفی برای رسیدن به نتایج برتر موتور های جست و جو ارائه شده است. این راهکار ها با نظر به الگوریتم های متغییر موتور های جست و جو طراحی می شوند. در این مقاله تعدادی از مهم ترین راهکار های سئو را جمع آوری کرده ایم زیرا شناخت این الگوریتم ها، ما را به پاسخ به سئو چیست؟ نزدیک می کند. شایان ذکر است که هر چه جلو تر می رویم، موتور های جست و جو، به دلیل افزایش ترافیک به فکر ارائه ی الگوریتم های جدید می افتند تا بتوانند پروسه ی اعتبار سنجی اسناد و مدارک موجود را به نوعی بهبود ببخشند و نتایج بهتری را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

در نتیجه ی تغییر این الگوریتم ها، ممکن است تعدادی از سایت ها پیشرفت داشته باشند و بالطبع تعدادی نیز متضرر شوند.

سئو هر ساله روند خود را بر مبنای کاربر محور بودن قرار می دهد و این روند را رفته رفته جدی تر و متمرکز تر دنبال می کند. بنابراین روش ها و متد های پیشرفته تری ایجاد می شوند تا کیفیت نمایش نتایج برای کاربران بیشتر و بهتر شود.

راهکار های سئو سایت:

1. ریسپانسیو بودن سایت:

طبق آمار های بدست آمده میزان جست و جو با موبایل بسیار بیشتر از کامپیوتر و لب تاب است؛ پس طراحی سایت نباید مختص به دسکتاپ ها باشد. ریسپانسیو بودن سایت، به این معنی است که قالب سایت به صورت واکنش گرا (ریسپانسیو) طراحی شود؛ این عمل باعث می شود که قالب سایت مطابق با دستگاه مورد استفاده برای جست و جو واکنش مناسب نشان دهد.

2. Mobile friendly :

موبایل فرندلی بودن تنها به معنای ریسپانسیو بودن سایت نیست، بلکه پا را فراتر گذاشته و به دنبال ایجاد اسایش و راحتی بیشتر برای کاربران است. به این صورت که مشاهده ی کاربران در گوشی های موبایل، باید سریع تر و بدون المان های اشغال کننده ی فضا باشد تا دسترسی هر چه آسان تر و بهتر برای کاربر امکان پذیر باشد.

3. بالا بردن سرعت سایت:

بالا بودن سرعت سایت یکی از مهم ترین فاکتور ها به خصوص در میان رتبه های بالا در هر کلمه ی کلیدی است. با استراتژی درست مانند بهینه سازی حجم تصاویر، به کار گیری درست و به جای انیمیت ها و خود داری از استفاده ی غیر ضروری، تعبیه ی درست و به جای افزونه های کش و … می توان سرعت سایت را به طرز چشم گیری بالا برد.

4. اهمیت دادن به تولید محتوا:

تولید محتوا از اهمیت بالایی برخوردار است. تولید محتوا بصورت کلی دارای شاخص ها و راه های زیادی برای افزایش کیفیت و اعتبار است. بسیاری از سایت های محتوا محور، در سال های اخیر موفقیت زیادی به دست آورده اند چرا که موتور جست و جوی گوگل برای محتوا های با کیفیت ارزش بالایی قائل شده.

5. ارتباط با سایت های معتبر:

ارتباط با سایت های معتبر داخلی و خارجی می تواند تاثیر به سزایی روی دیده شدن سایت ما داشته باشد. یکی از روش های جذب بازدید و ترافیک، لینک سازی در سایت های معتبر و پر بازدید است.

6. افزایش طول محتوای متنی:

یکی از راحت ترین و سریع ترین راه های کسب رتبه برای سایت در موتور های جست و جوگر، واکشی کردن محتوای متنی است؛ زیرا موتور جست و جوگر گوگل در جدید ترین الگوریتم های خود اشتیاق زیادی به این موضوع نشان داده.

7. اهمیت چگونگی انتخاب کلمات کلیدی:

کلمات کلیدی در سئو سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بنابراین هر چه در انتخاب کلمات کلیدی دقت و تخصص بیشتری بکار بگیریم، بازدهی آن بیشتر است. تمرکز بر روی کلمات کلیدی تخصصی تر، می تواند باعث قرار گیری سایت در رتبه های برتر موتور جست و جو شود.

8. ویدیو سازی:

یکی از گام های معجزه آسا در پیشرفت رتبه ی سایت در لیست های جست و جو، ساخت محتوای ویدئویی است.

9. خلاقیت:

در همه ی بخش های محتوا نویسی خود خلاق و منحصر به فرد باشید. سعی کنید در همه ی زمینه ها سبک خود ارائه دهید.

برخی از سوالات متداول کاربران

 

چه مدت زمان لازم می باشد تا سایت سئو شود؟

این یکی از پرسش های اصلی کاربران است. معمولا نمی شود پاسخ دقیقی به این سئوال داد زیرا متغیر های زیادی بر تعیین زمان سئو سایت تاثیر گذارند مانند: میزان رقابت، بودجه، مهارت ها و تخصص ها، روش های بهینه سازی به کار گیری شده و…

چرا باید سئو سایت خود را به یک شرکت معتبر بسپاریم؟

در پاسخ به این سئوال که سئو چیست؟ به تفصیل بیان کردیم که سئو و بهینه سازی عملیات و پروسه ای پیچیده دارد بنابراین نیاز است که سئو سایت خود را به افراد متخصص بسپاریم، زیرا اشتباهات سئو می تواند به سایت اسیب وارد کند.