خدمات وبمستری

خدمات وبمستری

برای آن که درک بهتری از خدمات وبمستری پردازش هوشمند علاءالدین داشته باشید ، در ابتدا توضیحاتی راجع به کلیات وبمستری ارائه خواهیم داد. با مطالعه این مطالب، تصمیم گیری دقیق تری برای سئو سایت خود خواهید داشت. در ابتدا بهتر است با مفهوم وبمستر آشنا شوید.

خدمات وبمستری

به مسئول بازاریابی و فروش، مدیریت محتوا، مسئول امنیت سایت و توسعه امکانات، وبمستر می گویند که در واقع همان مدیر سایت است. بسته به بزرگ یا کوچک بودن سایت، وظایف وبمستری می تواند بین یک یا چند نفر تقسیم شود. اگر سایت کوچک باشد تمام وظایف برعهده ی یک نفر است و در سایت های بزرگتر به صورت گروهی تقسیم می شود. در سایت های بزرگ، وبمستر بیشتر نظارت و مدیریت هماهنگی بین اعضا را برعهده دارد اما باید توانایی آن را داشته باشد که در صورت عدم حضور یکی از اعضا، وظایف او را به عهده گیرد.

وظایف وبمستر

بازهم بسته به بزرگ و کوچک بودن سایت؛ کارایی آن و بالطبع وظایف وبمستر نیز تغییر می کند. ما در این مقاله وظایف وبمستر در سایت های بزرگ را بر میشماریم:

1. تهیــــه بانــــک اطلاعاتــی از کـــاربــــران وب ســــایت

2. بـــــررســـی صحــت لینـــک‌هـــای مــوجــود در سایت

3. بــــررســـی عنــاوین صفحات مختلف در وب سایت

4. بـررسی و رفع اشکالات مطرح شده توسط کاربران

5. بـــررســی وضـعیــت ســرور ســــایت از تمام مناظر

6. بــررسـی منابع و موانع ورود کاربران به وب سایت

7. بــررسی و گســترش کلــمات کـلیــدی معـرف سایت

8. بـــررسـی صفحــات وب سایت از نظر تعـداد بازدید

9. بهبـود وضعیــت صفحـات کم بازدید در وب سایت

10. بـــررسـی و بهبـــود کــارایی وب سایت برای کاربران

11. بررسی صفحاتی که کاربران با دیدن آن از سایت خارج می‌شوند

12. بـــررسی گستـــردگی جغرافیـــایی بازدیدکنندگان سایت و علل آن

13. بــررسی امکان دو یا چند زبانه کردن سایت برای بهبود کارایی آن

14. بــررسی صفحــات قدیمی و به روز نشده و به‌ روز رسانـــی آن‌ها

15. بـــررسی ســـایت‌های پربیننده و مرتبط به جهت درخواست لینک

16. نظر سنجی در باره گرافیک و طراحی و سرعت سایت از کاربران

17. ارائــه گــزارش ســالیــانه به بازدید کنندگــان درباره عملکرد سایت

18. ارسال به‌موقع اطلاعات جدید سایت و داشتن نظم لازم در زمان

19. درک نیاز مخاطبان  از طریق هماهنگی بین نام و کیفیت مطالب

20. اطمینــان از کارکــرد دقیــق سرورهای وب، سخت افزار و نرم افزار

تخصص های مورد نیاز برای خدمات وبمستری

تا به اینجا مسئولیت های اولیه ی وبمستر ها را بیان کردیم. از این پس به وظایف اصلی وبمستر های متخصص می پردازیم. در واقع تخصص های مورد نیاز یک وبمستر:

مدیریت سایت:

وبــمستر به عنوان ادمین وب ســایت، مـــانند مدیـــر برای یک پـــروژه اســـت و باید وب ســـایت خود را مدیریـــت کـــرده و جهت رسیـــدن به اهداف مــــورد نظـــر، آن را هـــدایت کـــند. از دیگر وظایف وبمستر، برطرف کردن مشکلات کسب و کارهای اینترنتی است.

طراحی سایت:

برای شروع هر نوع کسب و کار اینترنتی، گام اول طراحی سایت و ایجاد فضا برای ارائه ی خدمات است. بنابراین می توان گفت که یک وبمستر کار خود را با طراحی سایت برای کسب و کار شما شروع خواهد کرد و باید به تمامی مراحل آن تسلط کافی داشته باشد.

آنالیز سایت:

قدم دوم آنالیز سایت توسط وبمستر است؛ باید با در نظر گرفتن همه ی ابعاد، سایت شما را آنالیز کرده و روش های پیشرفت سئو سایت را شناسایی کند. و می تواند با بررسی و رصد کردن رقبای شما و کسب اطلاعات از نقاط ضعف و قوت آنها عملکرد سایت شما را بهتر کند.

طراحی صفحه فرود:

یـــکی از راهــکار ها و روش هــایی که وب مستــــر می توانــــد به وسیلــه آن، کاربــران معمولــی را به ســایت علاقــه مند کند، طــراحی Landing page اســـت. لنــدینــگ پیــج یا صفحــه فــرود یک صفحــه جداگانـــه و مجــزا از ســایت شمــاست که با طراحـی ســاده و با هــدف جذب کاربــران ایجـــاد می شـــود و نیــاز اســت که بطـور مستمـــر به روز رســـانی و بهینــه سازی گــــردد. هـــوش و خــلاقیـــت وبمـــستــر می توانـــد در اثر گــــذاری صفحـــه فــرود تاثیـــر به ســزایی داشتـــه باشــــد.

بهبود سطح UX و UI سایت:

دو عبارت UX و UI در واقع مخفف شده ی user Experience (تجربه کاربری) و user Interface (رابطه کاربری) است. وبمستر وظیفه دارد تا با ایجاد اصولی خلاقانه و در چهارچوب استاندارد، فضای تجربه ی کاربری را بهبود ببخشد زیرا تجربه ی کاربری در زمان بازدید از یک سایت، می تواند حس خوبی در کاربر ایجاد کند. همچنین با ایجاد راحتی در هنگام کار با سایت برای کاربر، در مرور زمان کاربر معمولی را به کاربر علاقه مند تبدیل کند که همان رابطه ی کاربری را بیان می کند.

سئو:

در بحث سئو چیست به طور کامل و جامع، سئو را بیان کرده ایم اما توضیح آن به اختصار، مجموعه ای از تکنیک ها و روش ها برای بهینه سازی سایت و بالا بردن رتبه ی آن در موتور های جست و جو می باشد.در واقع سئو باعث می شود که سایت شما در میان صفحات اول پیشنهاد های گوگل باشد این امر تاثیر زیادی بر برتری شما نسبت به سایر رقیبان دارد. یک وبمستر خوب، توانایی خود را در بهینه سازی سایت شما نشان می دهد.

بازاریابی اینترنتی

یکی دیگر از خدمات و تخصص های لازم برای یک وبمستر، توانایی در بازاریابی اینترنتی است که به دلیل گستردگی حیطه ی کاری، جداگانه به توضیح آن می پردازیم. بازرگانی اینترننتی یا digital marketing به معنای به کار گیری ابزار های موجود و دنیای گسترده ی دیجیتالی برای بازاریابی و ارائه ی کالا ها و خدمات می باشد. در ادامه به چند مورد از راه های بازاریابی اینترنتی اشاره میکنیم:

کمپین تبلیغاتی:

یکی از شیوه های تبلیغات انلاین ایجاد کمپین های تبلیغاتی است. در گام اول باید هدف کمپین را مشخص کرده و برای فعالیت های آن برنامه چید. یک وبمستر باید توانایی برنامه ریزی تاثیر گذار، برای رسیدن به اهداف مورد نظر کمپین را داشته باشد زیرا میزان موفقیت کمپین های تبلیغاتی با تاثیر گذاری انان بر کاربران رابطه ی مستقیم دارد.

ایمیل مارکتینگ:

به نوعی از تبلیغات که به معرفی محصول یا خدمت از طریق ارسال ایمیل یا همان پست الکترونیک می پردازد ایمیل مارکتینگ می گویند. روش های بسیاری برای یک وبمستر وجود دارد تا بتواند با استفاده از آن ها، از کاربران ایمیل دریافت کند و به کارگیری این روش ها، به میزان خلاقیت وب مستر بستگی دارد.

تبلیغ نویسی:

یکی از راه های تبلیغ در دیجیتال مارکتینگ، به کار گیری هنر نویسندگی و تبلیغ نویسی، با توجه به اهداف دیجیتال مارکنینگ و برای جذب مشتری دائمی است.