سئو سایت

سئو سایت

در سئو سایت سعی می کنیم به طور کامل و جامع این مبحث را توضیح دهیم. مقصود آن است که تمامی افراد، اعم از مبتدی و حرفه ای، بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

پیش تر در مقاله سئو چیست ، سئو را مورد بررسی قرار دادیم. seo برگرفته از عبارت search engine optimization است. این عبارت به معنی فریب کاری یا دستکاری موتور های جست و جو نیست. بلکه ارائه دهنده راهکار هایی برای بالا بردن کیفیت و کمیت رتبه وب سایت شما در موتور های جست و جو می باشد. اما تنها به این موضوع محدود نمی شود. اگر با سئو بیشتر آشنا شوید در می یابید که دنیای بسیار گسترده ای دارد.

سئو سایت

سئو کار

سئو سایت فرآیند ساده ای ندارد. برای کار با آن به دانش و علم در این زمینه نیاز دارید. بنابراین افرادی در این زمینه مشغول به فعالیت و افزایش هر روزه اطلاعات خود هستند که سئو کار نامیده می شوند. به دلیل پیشرفت روز افزون و تغییر الگوریتم های موتور های جست و جو، سئو کار ها باید به طور مداوم دانش خود را در این زمینه به روز کنند.

سئو و بهینه سازی، بر بهبود رضایت کاربران نیز توجه دارد. موتور های جست و جو و به ویژه گوگل، بر رفتار کاربران توجه خاصی نشان می دهند‌. هر قدر توجه کاربران به یک سایت بیشتر باشد، گوگل رتبه بهتر و بالا تری به آن خواهد داد. سئو سایت مناسب می تواند رتبه سایت شما را بهبود بخشیده، و باعث دیده شدن شما شود‌. به همین صورت نیز ممکن است در صورت عملکرد اشتباه، شما را از دید پنهان کند. بنابراین نیاز است که فاکتور های سئو را شناسایی کرده و راجع به آن ها بیشتر بدانید.

کلاه سیاه و کلاه سفید

دو اصطلاحی که در مبحث سئو سایت به مراتب به چشم خورده و بیانگر صداقت وب سایت هاست. کلاه سفید به معنای استفاده از تکنیک های واقعی سئو، در چهار چوب قوانین و ضوابط است‌. در صورتی که سئو کلاه سیاه از روش های برای فریب موتور های جست و جو استفاده کرده و به کاربران اهمیتی نمی دهد. بدیهی است که گوگل در صورت برخورد و شناسایی تکنیک های کلاه سیاه، سایت های مرتبط با آن را تنبیه می کند.

سئو سایت

مراحل سئو سایت

موفقیت سئو در گرو به کار گیری مثلث موفقیت است. مثلث موفقیت، جمع بندیِ تکنیک هایی است که در سه مبحث اصلی گرد آوری شده اند. به اختصار به توضیح هر سه مبحث می پردازیم:

سئو تکنیکال یا technical SEO

مراحلی مثل بهینه سازی کد ها، ساخت نقشه سایت و … که برای ایندکس و خزش راحت تر موتور های جست و جو به کار گرفته می شوند سئو تکنیکال نام دارند. استفاده از نام تکنیکال (فنی) به آن دلیل است که این بخش از سئو مربوط به زیر ساخت های وب سایت می باشد.

موارد مهم سئو تکنیکال:

بهینه سازی فایل robots.txt . بهینه سازی ساختار سایت، استفاده از داده های ساختار یافته، بهینه سازی صفحات 404، ایجاد نقشه سایت، افزایش سرعت سایت، واکنشگرا بودن صفحات

سئو سایت

بازار یابی محتوا یا on page

به کلیه اقدامات داخلی سایت که منجر به بهبود سئو شود on page seo می گویند. این بخش تاثیر بسیاری در بهینه سازی دارد. با رعایت استاندار های مختلف می توانید کار را برای موتور های جست و جو، درک آنها از صفحات و بالا بردن رتبه سایت راحت تر کنید. همچنین به بهبود تجربه کاربران در سایت شما نیز کمک خواهد کرد.

موارد مهم on page seo:

افزایش سرعت، توجه به UI و UX، لینک سازی داخلی،تگ عنوان، توضیحات متا، بهینه سازی محتوا، بهینه سازی آدرس، افزایش کیفیت محتوا ها، قابلیت اشتراک گذاری، معرفی شبکه های اجتماعی

سئو سایت

لینک سازی هدفمند یا OFF Page

به کلیه اقدامات خارجی، جهت بهبود رتبه سایت off page می گویند. همان طور که گفتیم بهبود سئو سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد. پس همانند دو تکنیک قبلی، توجه به بهینه سازی خارجی نیز امری مهم است.

موارد مهم off page:

دریافت بک لینک، برند سازی، بازاریابی شبکه های اجتماعی، یاد گیری و آموزش سئو

سئو سایت

یادگیری سئو

برای آن که سئو را بهتر یاد بگیرید و بتوانید به درستی از آن استفاده کنید، نیاز است که مباحث را به درستی بشناسید. اما فراگیری مطالب از مقالات آموزشی ایراداتی نیز دارد. به دلیل خلاصه بودن اطلاعات شما بایستی بیشتر از چند مطلب را مطالعه کنید و ابن پراکندگی ذهن شما را آشفته خواهد کرد. پس بهتر است به سراغ منابع جامع یا کتاب های آموزشی بروید. نیاز نیست که برای تهیه چنین کتاب هایی به کتاب فروشی مراجعه کنید. نسخه های اینترنتی بسیاری بصورت رایگان و فروشی وجود دارد که می تواند مورد استفاده ی شما قرار بگیرد.

مطالعه کتاب ها شنا را با مفاهیم اولیه آشنا می کند و می توانید یک قدم جلوتر رفته و از فیلم های آموزشی نیز استفاده کنید. اما پشنهاد می کنیم سمت ویدیو هایی که مدت زمان کمی داشته و به اختصار توضیح می دهند نروید. این ویدیو ها مناسب افراد مبتدی نیستند. در مراحل بعدی و زمانی که شما دانش و تجربه نسبی و پیش زمینه را کسب کردید، کتاب ها و فیلم های آموزشی دیگر مطلب مهمی برای ارائه به شما ندارند. پس بهتر است برای پیشرفت در این زمینه در کلاس های آموزشی مناسب شرکت کنید و تکنیک های بیشتری بیاموزید.

سئو کلاه سفید

در گذشته افراد ترجیح می دادند که از تکنیک هایی کلاه سیاه برای بالا بردن رتبه وب سایت خود استفاده کنند. زیرا تکنیک های کلاه سفید بسیار زمان بر و نیازمند صبر و حوصله بودند. اما با گذشت زمان تکنیک هایی برای سئو کلاه سفید ارائه شد که علاوه بر بالا بردن رتبه سایت، روند این پروسه را نیز سرعت می بخشد. بنابراین نیازی به استفاده از تکنیک های کلاه سیاه و به خطر انداختن وب سایت نیست.

به خصوص که گوگل هر روز بیشتر از روز قبل در پیدا کردن محتوا هایی که با استفاده از این تکنیک ها تولید می شوند، تبحر پیدا می کند و به سرعت می تواند سایت های  این چنینی را شناسایی کرده و رتبه آن ها را پایین آورد. پس تا وقتی می توانیم با استقاده از تکنیک های اصولی کلاه سفید رتبه سایت خود را بالا ببریم، استفاده از تکنیک های کلاه سیاه که سایت را به خطر می اندازند، عاقلانه نیست.

پس در ادامه تعدادی از تکنیک های کلاه سفید را معرفی می کنیم تا شما هم روش های اصولی را بشناسید و برای بالا بردن رتبه سایت خود، از آن ها استفاده کنید.

کیفیت محتوای خود را اولویت بندی کنید:

موتور های جست و جو، همواره در پی افزایش اهمیت کیفیت محتوا در رتبه بندی ها هستند. یعنی هر چه کیفیت محتوای شما بالا تر باشد، شانس بیشتری در گرفتن رتبه در موتور های جست و جو دارید. محتوا باید طولانی و با کیفیت باشد تا بتواند نیاز کاربران را رفع کند. همچنین وجود یک منبع معتبر برای محتوا بسیار مهم است. طول متن، عنوان مقاله، پراکندگی و تعداد کلمات کلیدی، لینک های داخلی و قدمت محتوا نیز از دیگر فاکتور های اثر گذار بر کیفیت محتواست.

استراتژی های لوکال سئو را به کار بگیرید:

در مقاله لوکال سئو به طور کامل اهمیت و تاثیر این موضوع بر بالا رفتن رتبه سایت را بیان کردیم. لوکال سئو به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند از میان تمام پیشنهاد های موتور جست و جو برای مطلبی که سرچ کرده اند، در دسترس ترین ها را مشاهده و انتخاب کنند. برای مثال اگر شخصی در تهران به دنبال یک کلینیک دندان پزشکی باشد، می تواند با جست و جوی عبارت ” کلینیک دندان پزشکی در تهران” ، تعداد پیشنهاد های موتور جست و جو را تا حد بسیار زیادی محدود کند. این موضوع بر رضایت کاربران تاثیر به سزایی دارد و بالطبع گوگل نیز آن را یک امتیاز مثبت برای سایت شما در نظر می گیرد.

کیفیت لینک سازی خود را افزایش دهید:

لینک سازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با لینک سازی درست شما می توانید رتبه سایت خود را بهبود ببخشید. البته مهم است که از لینک سازی چگونه بهره برداری کنید. چرا که لینک ها در سئو کلاه سیاه نیز می توانند کاربرد داشته باشند. در سئو کلاه سفید، تلاش بر آن است که ارزش و کیفیت لینک های سایت شما بالا برود. نکته مهم در لینک سازی نیاز آن به داشتن یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده است.

تکنیک های بسیار زیادی در مبحث سئو کلاه سفید وجود دارد که ما تنها بخش کوچکی از آن را بیان کردیم. هدف این است که همه از با سئو سایت آشنایی پیدا کرده و از راه درست و در چهارچوب قوانین به آن دسترسی پیدا کنند.