بهینه سازی سایت

بهینه سازی سایت

امروزه اکثر مشاغل برای پیشرفت در کسب و کار راه های بسیار زیادی را امتحان می کنند. این که در محل کسب خود بنشینند و منتظر مشتری باشند برای اغلب افراد خسته کننده است پس تلاش می کنند تا با راه های مختلف، مشتری را به سمت خود جذب کنند. تبلیغات و دیده شدن برای کسب و کار یکی از راه های جذب مشتری است اما همین تبلیغات نیز روش ها و راه های بسیاری دارد. برای آن که صاحب کسب و کار بتواند به سوی هدف خود یعنی جذب مشتری قدم بردارد، باید انواع روش های تبلیغات را بشناسد و بهترین آن را انتخاب کرده و با برنامه ریزی به سوی موفقیت پیش برود.

یکی از موثر ترین راه ها برای تبلیغات و شناخته شدن، راه اندازی سایت برای کسب و کارها می باشد چرا که با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای رفتن به بازار و گشتن به دنبال کالا و خدمات مورد نیاز خود در اینترنت و سایت ها به دنبال آن بگردند. حتی تعداد کثیری از افراد، وقتی درباره موضوعی به مشکل بر می خورند یا سئوالی برایشان پیش می آید، برای پیدا کردن جواب آن به جای خواندن کتاب های مختلف، به اینترنت مراجعه می کنند. چرا که تمام کالا هایی که ممکن است در مغازه ها وجود داشته باشد و تمام پاسخ های یک سئوال که ممکن است در کتاب های محتلف آورده شود؛ بصورت جمع بندی شده در اینترنت وجود دارد.

بهینه سازی سایت

در نتیجه می بینیم که پیشرفت دنیای دیجیتال تا چه حد زیاد بوده و روز به روز نیز بیشتر می شود و یک فضای رقابتی شدید بین سایت ها بوجود آورده است. برای مثال فرض کنید که می خواهیم یک سایت آموزشی برای آشپزی راه اندازی کنیم. فاکتور های اصلی طراحی سایت را رعایت کرده و وب سایت خود را به خوبی راه اندازی می کنیم. یکی دیگر از فاکتور های بسیار مهم ما برای ایجاد یک وب سایت موفق، تولید محتوای مناسب و … است که بعد از طی کردن تمامی این مراحل منتظر نتیجه ای چشم گیر هستیم. انتظار ما از سایتی که تمام فاکتور های موفقیت در آن رعایت شده این است که حداقل رتبه خوبی در موتور جست و جو کسب کند اما بر خلاف انتظارمان، حتی در صفحه اول موتور جست و جو هم نیستیم و آمار ترافیک سایت نیز فاجعه است !

بهینه سازی سایت

این سئوال پیش می آید که مشکل کجاست؟ ما همه تلاش خود را کرده ایم و همه موارد رعایت شده اند. چرا به نتیجه دلخواه نرسیدیم؟

باید گفت که علاوه بر تمام  مراحلی که باید در زمان ساخت و طراحی سایت و تولید محتوا رعایت کنید، بهینه سازی و سئو سایت نیز بسیار مهم است. بهینه سازی به معنی بهبود رتبه سایت در موتور های جست و جو و بالطبع دیده شدن بیشتر سایت در نتیجه جست و جو توسط کاربران است.

پبشینه بهینه سازی

 بهینه سازی فرآیند ساده و تازه ای نیست و از اوایل دهه 1990 پایه گذاری شده اما رفته رفته و با پیشرفت روز افزون موتور های جست و جو، تغییر کرده و کامل تر شد. بدیهی است که با پیشرفته شدن بهینه سازی و سئو، نیاز به حضور افراد متخصص در این زمینه نیز بیشتر شده و کار تخصصی تر شد.

سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

سئو و بهینه سازی سایت راه کار های بسیاری دارد. اما باید بدانیم که این راه کار ها به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول که منظور اصلی بهینه سازی و سئو نیز هست؛ راه کار های درست و اخلاقی و در چهار چوب ضوابط اند که به آن ها اصطلاحا سئو کلاه سفید می گویند. در سئو کلاه سفید تمام عملیاتی که انجام می شود مبنی بر استاندارد های گوگل و یا هر مرور گری که بر روی آن کار می کنید است و به هیچ عنوان قصدی برای دور زدن موتور جست و جو وجود ندارد. تکنیک های سئو کلاه سفید ارائه شد علاوه بر بالا بردن رتبه سایت، روند این پروسه را نیز سرعت می بخشد.

اما دسته دوم شامل راهکار هایی برای دور زدن و فریب گوگل و تسریع بالا بردن رتبه است و به رضایت کاربران و انتظار آنان از وب سایتی که به آن مراجعه می کنند اهمیتی نمی دهد. این روش ها ممکن است در کوتاه مدت اثر گذار باشد اما با توجه به این که موتور های جست و جو مدام در پی پیدا کردن راه هایی برای شناسایی سایت های متخلف هستند، استفاده از این روش ها علاوه اخلاقی نبودن، عقلانی هم نیست. چرا که مرورگر ها به سرعت سایت را شناسایی می کنند و با جریمه و گرفتن رتبه ی آن، وب سایت را تنبیه می کنند.

رتبه بندی در مرورگرها

موتور های جست و جو سایت ها را بر اساس الگوریتم خود رتبه بندی می کنند و این الگوریتم ها در موتور های جست و جو با یکدیگر یکسان نیستند. رتبه بندی سایت ها بر اساس امتیازی است که گوگل به آن ها می دهد. بدین صورت نیست که اگر برای یک سایت رتبه خوبی گرفتیم دیگر آن را ول کنیم و به سراغ سایت های بعدی برویم. زیرا مرورگر ها برای اطمینان از پایین نیامدن کیفیت سایت؛ هر چند وقت یک بار سایت ها را دوباره بررسی می کنند. در صورتی که کیفیت سایت پایین آمده باشد رتبه آن نزول، و در صورت بالا رفتن کیفیت رتبه آن صعود می کند.

رتبه بندی در مرورگر ها از فاکتور های متفاوتی تاثیر می گیرد. بسیاری از این فاکتور ها تحت کنترل صاحب سایت است اما تعدادی را نیز نمی شود کنترل کرد.

بخش های اصلی سئو و بهینه سازی

سئو و بهینه سازی سایت به سه بخش اصلی تقسیم می شود که هر کدام در جای خود بسیار مهم هستند. و شما برای آن که رتبه وب سایت خود را بالا ببرید باید به هر سه آن ها بپردازید.

در دسته اول که سئو تکنیکال ( technical SEO ) نام دارد بیشتر زیر ساخت های سایت را در نظر می گیریم. بهینه سازی ساختار سایت، ایجاد نقشه سایت، افزایش سرعت سایت، ریسپانسیو ( واکنشگرا) بودن سایت، بهینه سازی کد ها و هر گونه فاکتور و روش دیگر که برای ایندکس کردن و تسهیل خزش مرورگر ها از آن ها استفاده کنیم جزء سئو تکنیکال است.

در دسته دوم به بررسی ضوابطی می پردازیم که در سایت اعمال می شوند. برای مثال تیتر و عنوان یکی از بخش های بسیار مهم سئو داخلی سایت می باشد چرا که معرف سایت شما و موضوع آن در دید کاربران و مرورگر می باشد. لینک سازی های داخلی و خارجی که به کلمات کلیدی داده شوند. اگر محتوای سایت شما متنی است باید به گرافیک نوشتن و فونت ها دقت کنید چرا که یکی از نکات مهم در محتوا های متنی، اهمیت به راحتی کاربر در زمان خواندن متن است. یعنی استفاده از فونت های تحریری، فونت ریز و هر موردی که خواندن محتوا برای کاربر را سخت کند ممنوع !

دسته سوم مربوط به سئو خارجی سایت است یعنی هرگونه اقدامی که شما خارج از سایت خود و برای بهبود آن انجام می دهید مثل دریافت بک لینک، تبلیغات و بازاریابی در شبکه های اجتماعی، برند سازی و …

پردازش هوشمند علاءالدین

پردازش هوشمند علاءالدین با دریافت مجوز های لازم از سوی : اتحادیه ی کشوری کسب و کارهای اینترنتی ، نماد اعتماد الکترونیکی یا به اختصار (e  نماد) ، انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی ، مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ، نشانه ملی ثبت رسانه های دیجیتال، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین بانک های ملی ، ملت ، سپهر و… بعنوان یکی از معتبر ترین مجموعه ها در سراسر ایران و همچنین کشور هایی چون ترکیه ، اربیل و انگلستان در حال ارائه خدمات زمینه سئو سایت می باشد. در صورتی که به تنهایی نمی توانید سایت خود را بهینه سازی کنید کافیست با ما تماس بگیرید.