تولید محتوا

تولید محتوا

محتوا تعاریف و معانی بسیاری دارد. هر شخصی تعریف خاص خودش را در برابر سئوال ” محتوا چیست؟ ” ارائه می دهد. اگر از تعدادی متخصص در زمینه تولید محتوا این سئوال را بپرسیم، به تعداد این افراد پاسخ های متفاوت دریافت خواهیم کرد. بنابراین ما نیز نمی توانیم پاسخ دقیقی در این زمینه ارائه کنیم.

اما می توانیم تعدادی از این تعاریف را با هم بررسی کنیم:

1- محتوا یک سری اطلاعات بصورت کلمات، عکس، فیلم و صدا است.

2-محتوا اطلاعاتی است که به بیننده و خواننده و یا شنونده انتقال داده می شود.

3-محتوا هر چیزی است که به زندگی مخاطب ها ارزش اضافه میکند. این ارزش ممکن است با هوشمند تر کردن مخاطب یا خنداندن او  یا کمک به او برای انجام بهتر کارهای روزانه اش و… ایجاد شود .

تولید محتوا

پس همان طور که می بینیم تعاریف با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع محتوا می تواند شامل هر گونه اطلاعات در هر زمینه، به شکل های متفاوت و با اهداف متفاوت باشد. اما همین تعریف ارائه شده هم می تواند تغییر کند و تکمیل شود. تولید محتوا نیاز به شناسایی فضا و نوع محتوا دارد. برای مثال ما می دانیم که در توییتر با کلمات و در اینستاگرام با تصویر می توانیم با مخاطب ارتباط بر قرار کنیم. پس سعی بر پر کردن اینستاگرام با کلمات، کار عاقلانه ای نیست. باید بسته به فضایی که در آن فعالیم، برنامه ریزی و استراتژی داشته باشیم.

مورد دیگر این است که قرار نیست هر چه که به دستمان می رسد را محتوا قرار دهیم. باید با تحقیق و مراجعه به منابع معتبر، اطلاعات خود را کامل کنیم. سپس این اطلاعات را دسته بندی کرده و بررسی نماییم. این پروسه به ما این امکان را می دهد که بتوانیم بهترین و کامل ترین معرفی را ارائه دهیم. برای مثال اگر یک مشاوره تغذیه بخواهد راجع به یک ماده غذایی حرف بزند، ابتدا باید آن ماده را به طور کامل بررسی کند. مزایا، مضرات، موارد حساسیت، موارد درمانی و هر نکته دیگری را کاملا بشناسد و سپس می تواند چکیده این اطلاعات را تحت عنوان محتوا به صورت فیلم، تصویر گرافی، سخنرانی، متن یا حتی صدا ارائه کند.

پس دانستیم که محتوا نمی تواند از دیگر محتوا ها کپی برداری شود و ما باید اطلاعات و تحقیقات خود در موضوع مورد نظر را ، با اتکا به توانایی های خود در بیان آن تولید کنیم.

گام به گام به سوی تولید محتوا

برای توضیح دادن ادامه بحث محتوا، مثال دکتر تغذیه را ادامه می دهیم. چون وقتی توضیحات با مثال ارائه شوند، درک آن ها بهتر و ساده تر است و در ذهن ماندگار خواهند شد.

همان طور که گفتیم، دکتر تغذیه ما باید برای کار های خود برنامه ریزی و استراتژی داشته باشد. یک سری از فاکتور ها را بصورت کامل بررسی کرده و بر اساس آن ها قدم بردارد. چرا که قدم به قدم پیش رفتن احتمال اشتباه را کمتر می کند.

تولید محتوا

در گام اول، پزشک باید هدف خود را از انتشار این اطلاعات درباره ماده غذایی را مشخص کند. به چه دلیل می خواهد این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار بدهد؟ باید به طور کامل هدف خود را بشناسد. گام دوم شناسایی مخاطبین است. این که هدف این اطلاعات چه کسانی هستند بسیار مهم است. شناسایی مخاطب به دسته بندی اطلاعات کمک فراوانی می کند. برای مثال پزشک ما بیماران دیابتی را مورد بررسی و هدف خود به عنوان مخاطب قرار می دهد و تلاش می کند تا با تحقیقات فراوان و شناسایی مواد غذایی و آناتومی بدن، بهترین رژیم غذایی را برای کنترل دیابت ارائه دهد. در قدم سوم، باید راه ارتباطی خود با مخاطب را معین کند. برای مثال یک کانال در تلگرام و یا یک پیج در توییتر می تواند راه ارتباطی پزشک با بیماران باشد. و در آخر باید نوع محتوای خود را مشخص کند. می خواهد به چه شکل این محتوا را به انتشار برساند؟ تصویر، ویدئو، صوت و یا متن؟

تصمیم گیری درباره هر یک از این 4 اصل بسیار مهم است و باید با دقت بر آن ها فکر کرد.
تولید محتوا

تولید کننده محتوا کیست؟

حالا که محتوا و فاکتور های تولید محتوا را شناختیم، می دانیم که پزشک ما یک تولید کننده محتوا است. پس در جواب تولید کننده محتوا کیست؟ می توانیم اینگونه جواب دهیم: تولید کننده محتوا شخصی است که یک سری اطلاعات را برای رسیدن به هدفی خاص، برای مخاطبین مشخص، بصورت ویدئو، تصویر، صوت و متن تولید می کند و از طریق یک راه ارتباطی به کاربران و مخاطبین می رساند.

البته که این تعریف مانند یک فرمول ریاضی، ثابت و یکسان نیست و می تواند تغییر کند.

موارد مهم در تولید محتوا

از مثال پزشک تغزیه خارج شده و به بررسی تولید محتوا در انواع کسب و کار ها می پردازیم. تولید محتوا می تواند برای بسیاری از مشاغل مفید باشد. حتی طراحی یک تبلیغ برای کسب و کارتان نیز می تواند تولید محتوا باشد. پس این نکته را در نظر داشته باشید که تولید محتوا کار عجیب و غریبی نیست. اما باید نکاتی را در تولید محتوا رعایت کنید تا بتوانید نتیجه دلخواه خود را از آن بگیرید.

وقتی می خواهید یک محتوا تولید کنید؛ نباید این تصور را داشته باشید که در یک جلسه رسمی نشسته اید. نیازی نیست که شسته و رفته و اتو کشیده باشید. می توانید راحت حرف بزنید و حتی گاهی شوخی کنید.  شما می توانید یک معلم جدی و سخت گیر و لفظ قلم باشید و بصورت تیتر وار و کلی هر مطلبی را بیان کنید. یا این که تصمیم بگیرید معلمی خوش ذوق و پر انرژی باشید که هر دانش آموزی از حضور در کلاستان لذت ببرد.

فضای محتوا سازی شما متعلق  به شماست و به هر ترتیبی که بخواهید می توانید آن را شکل بدهید و پیش ببرید .تصمیم با شخص شماست. می توانید در کلاس خود داستان بگویید. داستـــان گویی کمک می کند که در ذهن مخاطب خود ماندگار شوید زیرا با ذهن بازی می کند. یعنی دیگر نیاز نیست که یک موضوع را چندین بار تکرار کنید تا در ذهن بماند. منظور خود را یک بار اما به شکـــل درسـت بیـــان کنیــــد.

فرض کنید که در یک کلاس ایستاده اید و می خواهید راجع به راز های موفقیت صحبت کنید و مخاطبین شما از همه اقشار جامعه هستند. پیر، جوان، سطح تحصیلات متفاوت و سبک های زندگی مختلف. برای آن که تمام جمعیت حرف های شما را متوجه شوند، نباید فقط یکی از این اقشار را در نظر بگیرید و مختص آنان صحبت کنید. باید حرف هایتان طوری باشد که همه متوجه شوند پس ملموس صحبت کنید.

نباید حرف های خود را به شکل نصیحت بیان کنید. توجه کنید که هیچ کس از نصیحت خوشش نمی آید پس این روش را کنار بگذارید. روش های بسیاری برای بیان حرف ها وجود دارد و شما باید با این روش ها آشنا شوید تا بتوانید حرف خود را به بهترین و در عین حال تاثیر گذار ترین شکل ممکن بیان کنید. مطالبی که بیان می کنید باید علاوه بر همبستگی و انسجام، ذهن مخاطبین شمـا را نیز در گیر خود کند.

گاهی پیش می آید که ما مطلبی را در جایی می بینیم اما از صحت آن مطمئن نیستیم. نه فضای آن معتبر است و نه منبع خاصی برای آن ذکر شده. برای مثال جایی بخوانیم که فلان ماده برای درد مفصل مفید است. توصیه آن به اشخاص دیگر عاقلانه نیست چرا که ممکن است ضرر رسان باشد. محتوا نیز چنین است. مطمئن و تاثیر گذار و معتبر صحبت کنید تا مخاطب آن را امتحان کند و رضــایتش جلــب شـــود.

برای آن که محتوای خوبی تولید کنید، می توانید از بعضی فاکتور ها استفاده کنید.

  • ایده های جدید و به روز
  • کلمات و عبارات کلیدی
  • توجه به نیاز مخاطبیـــن
  • کپی کردن اکیدا ممنوع
  • روراست باشیــد لطـفـــا
  •  رقبــای خودتــان را بشناسیـــد
  •  از تیتر و عنوان ساده نگذرید
  •  گزافه گـویــی اکیدا ممنـــــوع
  •  شروع قدرتمندتان مهم است
  •  از دید مخاطب خود را ببینید